nedelja, 18. avgust 2013

Zakaj NE jugonostalgiji in NE krizi in pesimizmu

Prebral sem odlično knjigo Mira Cedrarja, Kako sem otrokom razložil demokracijo. Predlagam jo v branje tudi vsem jugonostalgikom in tistim, ki se jim toži po bivšem sistemu.

"Kako bi se počutili, če bi sicer imeli stanovanje, dovolj denarja za hrano, avto, televizijo, gospodinjske stroje in podobne pripomočke, ne bi pa se smeli svobodno gibati, ne bi smeli svobodno potovati v tujino, ne bi smeli v šoli, službi in na drugih javnih mestih govoriti, ker mislite, bali bi se, da vas bo policist lahko nekaznovano pretepel, hvaliti bi morali politike, ki jih ne bi marali in tako dalje? Kako bi se počutili, če bi vas že zgolj za neko vaše izrečeno mnenje o določenemu politiku lahko zaprli ali mučili?"
(Miro Cerar, Kako sem otrokom razložil demokracijo, str.:65)

"Beseda totalitarizem pomeni "vse obsegajoče". Totalitarna država je država, v kateri si hoče državna oblast podrediti vse vidike družbenega življenja." ..."želi popolnoma usmerjati mišlenje in ravnanje vseh ljudi." str.: 126 (To je sicer že malo podobno Evropski Unijni) :))

" Demokracija namreč ni nekaj  samoumevnega, kar bi obstajalo kar samo od sebe. Za demokracijo si je treba vsak dan znova prizadevati s spoštovanjem človekovih pravic in drugih demokratičnih načel." str. 165

Hvala g. Cerar za te besede. Večkrat bi jih morali prebrati in se zahvaliti, da živimo v miru in demokraciji.
Zato tudi zastave totalitarnih držav in totalitarni simboli ne sodijo na državne slovesnosti v demokratičnih državah.

Naj dodam še odgovor s. Andreje Godnič, misijonarke v Peruju, ki te dni prihaja v Slovenijo, na vprašanje o svetovni gospodarski in ekonomski krizi:
Kakšen je iz Peruja pogled na Sloveniji in Evropo, še posebej na »krizo«, o kateri tako veliko govorimo? Kako je naša kriza videti iz Južne Amerike?
Iskreno? Imate zavarovanje, ste lastniki ogromnih hiš, imate odlične možnosti za šolanje, greste na počitnice …, a vendar verjamete, da gre vse navzdol. In da ste v globoki krizi. Namreč 80 % človeštva nima niti rednega zaslužka, kaj šele da bi sanjal o hiši, zavarovanju, počitnicah. Je torej res preostanek, 20 % človeštva, v krizi? Moram reči, da se tega vprašanja v resnici najbolj bojim. Sem ravno v fazi, ko menjujem »čip« in mi je težko analizirati. Bo pa zame velik izziv imeti v Sloveniji ljudi iz Peruja in prevajati njihovo izkušnjo za Slovence. Upam, da bomo na licu mesta malo bolj razumeli drug drugega.
Vir: https://www.iskreni.net/druzba/druzina-v-druzbi/2026-misijon-peru-2013-s-andreja-godnic.html

Bodimo hvaležni za to kar imamo in trudimo se da bomo vsak dan naredili nekaj dobrega, da bo jutrijšniji dan še lepši za vse.
Pričujmo za Ljubezen.


Ni komentarjev:

Objavite komentar