nedelja, 25. avgust 2013

God

Pri nas nismo imeli navade praznovanja godu, odkar sem se pa poročil, je vse drugače in prav je tako! Gre za čudovito navado, ki pa se je žal ponekod že izgubila in pozablja se njen pomen. Pomembno je, da se zavedamo, da imamo v nebesih svetnike, katerim se lahko še posebej priporočamo in, ki še posebej skrbijo za nas. Posebno mesto pa imajo svetniki po katerih nosimo krstno ime.
Zato pri nas praznujemo tako rojstni dan kot tudi god. Konec koncev ima rojstni dan vsaka krava, god pa ne.

Letos so me še posebej presentili.
Ostaneš brez besed, ko ti tašča za god speče torto... :)))

Ko se ti svak ponudi in ti zvečer varuje otroke in, ko lahko greš z ženo na koncert od Jana.

Hvala, res lepo presenečenje in praznovanje godu.

P.s.:
Več o sv. Jerneju na Vir 1 in Vir 2  in evangeljski odlomek, ki se ga bere na god sv. Jerneja

Janezov evangelij 1,45-51 
45 Filip dobi Natanaela in mu reče: »Njega, o katerem so v postavi pisali Mojzes in preroki, smo našli: Jezusa, Jožefovega sina, iz Nazareta.« 46 Natanael mu reče: »Iz Nazareta more biti kaj dobrega?« Filip mu reče: »Pridi in poglej!« 47 Ko Jezus vidi, da Natanael prihaja k njemu, reče o njem: »Glej, pravi Izraelec, v katerem ni zvijače.« 48 Natanael ga vpraša: »Od kod me poznaš?« Jezus mu odgovori: »Preden te je Filip poklical, ko si bil pod smokvinim drevesom, sem te videl.« 49 Natanael mu pravi: »Učenik, ti si božji Sin, ti si Izraelov kralj.« 50 Jezus mu odgovori: »Ker sem ti rekel, da sem te videl pod smokvinim drevesom, veruješ. Še kaj večjega ko to boš videl.« 51 In mu reče: »Resnično, resnično, povem vam: Videli boste nebo odprto in angele božje nad Sinom človekovim gor in dol hoditi.«

Kje so roke?

Eden izmed prvih stavkov, ki jih je včeraj izrekel Jan na koncertu.
Roke so na začetku zadržano šle v zrak, toda nato so bile vse pogosteje v zraku in na koncu so izsilile še dodatek.
Jan res zna! Ni jih mnogo, ki bi bili tudi v domačem kraju tako uspešni. Najtežje je navdušiti domačine. Jan to zna.

Zdaj pa samo za Marijo utrinek iz koncerta.

Na naslednji koncert gresta skupaj s Katarino. :)

nedelja, 18. avgust 2013

Zakaj NE jugonostalgiji in NE krizi in pesimizmu

Prebral sem odlično knjigo Mira Cedrarja, Kako sem otrokom razložil demokracijo. Predlagam jo v branje tudi vsem jugonostalgikom in tistim, ki se jim toži po bivšem sistemu.

"Kako bi se počutili, če bi sicer imeli stanovanje, dovolj denarja za hrano, avto, televizijo, gospodinjske stroje in podobne pripomočke, ne bi pa se smeli svobodno gibati, ne bi smeli svobodno potovati v tujino, ne bi smeli v šoli, službi in na drugih javnih mestih govoriti, ker mislite, bali bi se, da vas bo policist lahko nekaznovano pretepel, hvaliti bi morali politike, ki jih ne bi marali in tako dalje? Kako bi se počutili, če bi vas že zgolj za neko vaše izrečeno mnenje o določenemu politiku lahko zaprli ali mučili?"
(Miro Cerar, Kako sem otrokom razložil demokracijo, str.:65)

"Beseda totalitarizem pomeni "vse obsegajoče". Totalitarna država je država, v kateri si hoče državna oblast podrediti vse vidike družbenega življenja." ..."želi popolnoma usmerjati mišlenje in ravnanje vseh ljudi." str.: 126 (To je sicer že malo podobno Evropski Unijni) :))

" Demokracija namreč ni nekaj  samoumevnega, kar bi obstajalo kar samo od sebe. Za demokracijo si je treba vsak dan znova prizadevati s spoštovanjem človekovih pravic in drugih demokratičnih načel." str. 165

Hvala g. Cerar za te besede. Večkrat bi jih morali prebrati in se zahvaliti, da živimo v miru in demokraciji.
Zato tudi zastave totalitarnih držav in totalitarni simboli ne sodijo na državne slovesnosti v demokratičnih državah.

Naj dodam še odgovor s. Andreje Godnič, misijonarke v Peruju, ki te dni prihaja v Slovenijo, na vprašanje o svetovni gospodarski in ekonomski krizi:
Kakšen je iz Peruja pogled na Sloveniji in Evropo, še posebej na »krizo«, o kateri tako veliko govorimo? Kako je naša kriza videti iz Južne Amerike?
Iskreno? Imate zavarovanje, ste lastniki ogromnih hiš, imate odlične možnosti za šolanje, greste na počitnice …, a vendar verjamete, da gre vse navzdol. In da ste v globoki krizi. Namreč 80 % človeštva nima niti rednega zaslužka, kaj šele da bi sanjal o hiši, zavarovanju, počitnicah. Je torej res preostanek, 20 % človeštva, v krizi? Moram reči, da se tega vprašanja v resnici najbolj bojim. Sem ravno v fazi, ko menjujem »čip« in mi je težko analizirati. Bo pa zame velik izziv imeti v Sloveniji ljudi iz Peruja in prevajati njihovo izkušnjo za Slovence. Upam, da bomo na licu mesta malo bolj razumeli drug drugega.
Vir: https://www.iskreni.net/druzba/druzina-v-druzbi/2026-misijon-peru-2013-s-andreja-godnic.html

Bodimo hvaležni za to kar imamo in trudimo se da bomo vsak dan naredili nekaj dobrega, da bo jutrijšniji dan še lepši za vse.
Pričujmo za Ljubezen.


torek, 13. avgust 2013

Katoliš pari

Kako se ločijo katoliš od nekatoliš parov? je bilo vprašanje sodelavca potem ko je prebral ženin  blog kjer je uporabila to besedno zvezo. 


Odgovoril sem mu, da se ločimo po tem, da smo verni in vero aktivno živimo (oz. se trudimo, da bi jo).

Vendar ga odgovor ni preveč zadovoljil.

Nato pa je le pokazal kje ga čevelj žuli, žena je namreč napisala: "Beljenje je ideales za katoliš pare, ki se morajo oz. se radi pogovarjajo. " Zanimalo ga je ali ni to nekaj noramlnega, da se zakonca, pari pogovarjajo, ali se katoliš pari ne pogovarjajo?

Na hitro sem mu odgovoril: "Ja se itak, komunikacija je zaželjena, toda včasih se ti ne da debatirati ravno o vseh temah o katerih bi ženske debatirale in zato je beljenje idealno, ker ne moreš zbežat in se potem moraš pogovoarjat o tem kaj čutiš in take zadeve..."

Nato pa me je spodbudil, da o tem napišem še kaj več in sedaj je tu zapis o katoliš parih za nekatoličane.

Mogoče pa se sem si zadal preveč težko nalogo. Kdo smo katoliš pari? Smo pari, ki smo pročeni, tudi cekveno. Zakaj je to pomembno, ker se zavedmao, da brez Božjega blagoslova ne moremo živeti dobrega zakonskega življenja. Takega, da v polnosti lahko izpolnjuješ dano obljubo ob poroki, da boš zakoca ljubil in spoštoval vse dni svojega življnaj ter, da mu boš zvest v sreči in nesreči, v bolezni in zdravju. Zavedamo se kako je to obljubo težko držati in koliko je ločitev. Z Božjo pomočjo in s trudom obeh zakoncev pa je to mogoče doseči.

Poročeno življenje dojemamo kot Božji klic, kot poklicanost in pot po kateri se lahko zveličamo. Od poklicanosti ločimo dve vrsti ali si poklican v zakonsko zvezo ali pa si poklican v samsko življenje.
Mi smo bili poklicani v zakon. Trudimo se, da zakon predstalvja tisti okvir znotraj katerega lahko vsak posameznik osebnostno raste, se razvija in sledi svojim življenskim ciljem. Vsak izmed zakoncev srmi k temu, da ustreže svojemu sozakoncu, da mu pokaže ljubezen, da zakon predstavlja okvir in temelj za rast zakoncev in celotne družine.

Izkazovanje ljubezni pa lahko poteka na več načinov, odvisno od načina, ki je zakoncu najbolj blizu. To je lepo pokazano v knjigi 5 jezikov ljubezni od avtorja Garya Chapmana. On razlikuje pet jezikov ljubezni, torja načinov po katerih lahko ljubljeni osebi izkažemo ljubezen, to so: posvečen čas, besede potrditve, darila, usluge in dotik.Vsak človek ima eno izmed teh področij bolj izostreno in na ta način izraćženo ljubezen lažje dojema in jo sprejema pa tudi podarja. 

Zato se moramo možje v "katoliš parih" in tudi v ne katoliš parih včasih potruditi in se pogovarjati o svojih čustvih, o tem kako se počutiš, o svoji notranjosti, notranjem svetu, o tem kar se moški običajno ne želimo pogovarjati, ženske pa si to želijo slišati in se o tem pogovarjati. Zato je tudi moja žena napisala tisti citat o beljenju, ker takrat moški ne more pobegniti in se mora pogovarjati o vsem kar si žena želi. 

Torej, da nekoliko zahec in nekoliko zares povzamem kdo smo katoliš pari? Katoliš par je: 
- čisto običajen par (ženska in moški),
- sta poročena (civilno in cerkveno),
- sta verna in vero dejansko prakticirata,
- se pogovarjata o verskih zadevah, kličeta božjo blagoslov na njun zakon in dužino, 
- skupaj molita in molita drug za drugega
- se udeležujeta duhovnih vaj, 
- sta vključena v zakonsko skupino oziroma se o verskih, zakonskih in dužinskih vprašanjih pogovarjata tudi z drugimi pari, 
- bereta duhovno literaturo, 
- si izkazujeta ljubezen na več načinov, 
- zadovoljstvo in uspeh enega izmed zakoncev je zadovoljstvo in uspeh obeh in obratno, 
- se podpirata in medsebojno pomagata, 
- se o vsem pogovorita, 
- se spoštujeta, 
- itd... Mogoče lahko kdo še kaj doda v kometarje... :)

Vir:
 



sreda, 7. avgust 2013

Hitri in drzni

Včeraj sva si z ženo privoščila Hitre in drzne 6. Na to sva čakala že vsaj 3 mesece.
Ogledala sva si vseh 6 delov in vedno znova sva navdušena, žena zaradi Vina Diesela, oba pa zaradi akcije in napetosti, ki ne popusti niti za trenutek, zaradi nemogočih kaskaderskih vložkov ob katerih se lahko nasmejiva še dogo časa in ker načeloma dobro premaga zlo.

Vir:

Komentar po koncu filma: "Komaj čakava na 7 del"!



nedelja, 4. avgust 2013

Avgust

Dobrodošel med nami! Veseli smo te!
Pomen imena



POPOTNICA (Gregor Čušin)

Bodi drzen, ne predrzen,
bodi trmast, sebi zvest.
Na križiščih se ne ustraši
strmih in samotnih cest.

Ne, kar si želiš in hočeš,
stori vedno, kar je prav.
Delaj dobro in ne čakaj,
da za to bo kdo kaj dal.

Vedi, da udarec rani,
a beseda bolj boli,
da srce, ki se razdaja,
je srce, ki bolj trpi.

Sin, potrebna je korajža
biti Božji volji vdan,
a ves svet in vse vesolje
je velika Božja dlan.

Vir: http://www.druzina.si/icd/spletnastran.nsf/revija-stevilka/Mavrica-42-6

sobota, 3. avgust 2013

Kraljevi otrok

 Ta zapis sem sicer pripravil že ob rojstvu Britanskega prestolonaslednika, z objavo pa sem raje malo počakal, na čas, ko se je vsa evforija že nekoliko polegla.
Med vsemi čestitkami, je čestitko poslal tudi predsednik Republike Slovenije g. Borut Pahor.V čestitki je  zapisal tudi:
"V izjemno čast mi je, da lahko vajinima kraljevima visokostma ob rojstvu sina princa v imenu slovenskega naroda in v svojem imenu iskreno čestitam. Ta čudoviti dogodek je v vajino življenje prinesel novo luč, Združenemu kraljestvu nov zagon in veselje slovenskim državljanom ter ljudem po vsem svetu. Naj ta mali čudež napolni vajini srci s srečo, vnaša radost v vajino starševstvo in poglobi vajino ljubezen". Vir.
Želim si, da bi bil vsak otrok že od spočetja tako lepo sprejt kot ta, da bi o vsakem otroku že od spočetja govorili kot o otroku, o čudežu, ne pa kot o skupku celic. Želim si, da bi vsakega otroka sprejli s kraljevskimi častmi, da bi predsednik čestital vsaki mami, ki rodi, da bi vsako rojstvo prineslo novo luč, zagon in veselje slovenskim državljanom in ljudem po svetu (ne vem zakaj je predsednik to dal v čestitko in kaj je s tem mislil? Zakaj naj bi ta otrok prinesel nov zagon slovenskim državljanom in ljudem po svetu?). Da bi vsak mali čudež napolnjeval srca staršev s srečo, vnašal radost v starševstvo in poglobil medsebojno ljubezen med starši.
Luč je že prišla na svet, toda svet je ni sprejel. Ta Luč lahko prinese nov zagon  slovenskim državljanom in ljudem po svetu. Le sledi ji moramo, ker ta Luč je Pot, je Resnica in je Življenje in na svet je prišlel kot otrok.

četrtek, 1. avgust 2013

Cerkveni mlini

Poznan je rek, da Cerkveni mlini meljejo počasi toda zanesljivo. Tej isti mlini so sedaj premleli, tudi do odstopa ljubljanskega in mariborskega nadškofa Stresa in Turnška. Vzrok njunih odstopov pa je star že vsaj 2 leti - finančni polom mariborske nadškofije in z njo poveznih holdingov Zvon 1 in Zvon 2.
Oba sta se za svojo vlogo pri tem opravičila, izpostavila, da nista edina krivca in povedala, da sta se trudila, da bi posledice finančnega zloma omilila.


"Na koncu vsem, ki so tako ali drugače prizadeti zaradi finančnega zloma mariborske nadškofije, izrekam iskreno obžalovanje in se ponovno opravičujem za svoj del odgovornosti pri tem." škof Stres 


 "Po svojih najboljših močeh sem se trudil, da bi z domačimi in tujimi sodelavci kar najbolj omilili posledice; a, žal, iz različnih razlogov nismo bili uspešni." škof Turnšek

Škofoma verjamem, da sta se trudila, da bi rešila kar se rešiti da in verjame jima, da nista samo ona dva glavna krivca za celotni škandal nadškofije Maribor. sta pa bila pri vsem skupaj soudeležena.
Krivda nadškofije je predvsem v tem, da kot večinska lastnica holdingov ni uspela gospodarsko upravlajti s tolikšnim premoženjem, ki ji je bilo zaupano in da so zaradi tega veliko škodo utrpeli mali delničarji in predvsem celotna Cerkev na slovenskem.

Zato se lahko le delno strinjamo z izjavo nadškofa Stresa, da: "Ni škofija potonila Zvonov, ampak sta Zvonova potonila Škofijo." Tu je šlo za preplet nezmožnosti upravljanja s takim kapitalom in investicijami ter ne uveljavljanja večinskega deleža nadškofije v holdingih, ter na drugi stani odgovornosti nadškofije do delničarjev. Tako sta se Zvonova in nadškofija potaplajla skupaj in z njima celotna Cerkev na slovenskem in vsi verniki.
Molimo le lahko, da bodo upniki nekoč poplačani in da se bo novo vodstvo nadškofije in Cerkve na slovenskem ponovno obrnilo k Jezusu in ljudem. 

(Mt 20, 25-28) Jezus jih je poklical k sebi in jim rekel: »Veste, da vladarji gospodujejo nad narodi in da jim velikaši vladajo. Med vami pa naj ne bo tako, ampak kdor hoče postati med vami velik, naj bo vaš strežnik, in kdor hoče biti med vami prvi, naj bo vaš služabnik, tako kot tudi Sin človekov ni prišel, da bi mu stregli, ampak da bi stregel in dal svoje življenje v odkupnino za mnoge.«