sreda, 10. julij 2013

Dopust 2013

Čas, da se spočijemo, počnemo stvari za katere si običajo ne vzamemo časa, se posvetimo najbližjim in naberemo novih moči.
Hkrati pa se veselimo, da smo na dopustu, ker to pomeni, da imamo delo!

Pokvarjen prenosni CTG = pokvarjena skrb za porodnice

S porodnišnico v Izoli imam od rojstva prvega otroka še vedno neporavnane račune. Predvsem zaradi (ne)odnosa babice, ki je vodila porod in njene nepripravljenosti, da bi prisluhnila našim željam in nama svetovala pri porodu. Sedaj pa sem slišal še eno "zgodbo" iz te iste porodnišnice, ki meji na rubriko "saj ni res pa je" in "lahko se zgodi samo v Sloveniji". 
Porodnišnica je organizirala ogled za bodoče mamice - porodnice. Na ogledu je bila tudi možnost, da bodoče mamice zastavijo vprašanja. Pogovor je potekal nekako takole:
Vir:
A: Ali imate možnost prenosnega CTG-ja?
B: Ja imamo, toda je trenutno pokvarjen in trenutno ni sredstev, da bi ga popravili. 
Tukaj bi lahko rekli ok, pa nič in šli naprej. Vendar ne, taka zadeva nas mora zaskrbeti. Halo! Prenosni CTG omogoča, da je porodnica med porodom mobilna, da se premika, hodi, išče ugodnejše položaje za rojevanje. Pri stacionarnem CTG-ju pa mora ležati na postelji in se lahko premika le iz boka na bok. (Zadeva je preizkušena v praksi, v dveh različnih porodnišnicah, z dvem različnima izkušnjama poroda, pri enako velikih in težkih dojenčkih). Prenosni CTG je zakon. Kako si lahko porodnišnica privošči, da take naprave ne popravi in da neuporabljena leži nekje v skladišču? Ne bi me presenetilo, da z napravo ni nič narobe, le uporabljati se jim je ne da in imajo babice raje "stacionarne" porodnice priklenjene na posteljo.
Razlaga vsega tega je pa naslednja. Babicam in porodničarjem je lažje, če porodnica leži na postelji in tako imajo "popolni nadzor" nad dogajanjem, pa še toliko aktivni ni potrebno, da so. Na drugi stani pa morajo ob porodnici, ki je mobilna biti ves čas v času pripravljenosti. Pri mobilnih porodnicah, je porod praviloma lažji, ker gravitacija in gibanje pripomorata k uspešnemu porodu. 
Dokler ne bodo porodnišnice odvisne od denarja zadovolnih strank, ni upanja, da se zadeva izboljša. Ko pa se bodo borile za stranke se pa bodo tudi bolj potrudili in porodnicam priskrbele najboljšo oskrbo in ustregle njihovim željam. 
Enaka zgodba je tudi s pručkami za porod. Večina porodnišnic jih ima le zato, da povedo, da jih imajo, uporabljajo pa jih ne ali pa le izjemoma (tudi to je preizkušeno iz prakse). Zadeva namreč zahteva večjo angažiranost osebja, ki je prisotno pri porodu. Osebje pa za to ni motivirano in najlažje jim je, da se porodnice mučijo na porodnih mizah, tudi na račun raztrganin, rezanih presredkov, zatojev pri porodu, vakumskih porodih, obporodnih poškodbam, (kritičnim) carskim rezom, itd. Zakaj bi se odločili za porodnišnico, ki ni pripravljena prisluhniti mojim željam?
Draga porodnišnica Izola, naj bo vaše osebje prijazno porodnicam in dojenčkom in popravite že enkrat prenosni CTG.
Porodnice pa bi morale bolj naglas izraziti svoje želje, pričakovanja in zadovoljstvo na potekom poroda v posamezni porodnišnici. 

torek, 9. julij 2013

Družina po Bratuškovi

"Tradicionalen pogled na družino danes ne zdrži več in politike, ki so usmerjene k temu, da oče dela, mati pa ostaja doma, ne pospešujejo rodnosti. Z ministrstvom za delo bomo preučili vse prispele pobude, strategija pa bo pripravljena v čim širšem družbenem soglasju."
Alenka Bratušek 9.7.2013

Spoštovana gospa Bratušek! Edini pogled na družino, ki danes preživi je tradicionalni pogled na družino (oče + mati + otroci). Res je, da obstajajo tudi druge družini podobne skupnosti, v katerih živijo odrasli in otroci in opravljajo funkcijo družine, vendar take skupnosti ne morejo nadomestiti tradicionalnega pojmovanja družine, v kateri je zastopan tako moški kot ženski subjekt.
Glede delitve dela znotraj družine in skrbi za otroke pa država tega ne more predpisati, četudi je namen tega varčevanje pri nadomestilih in krajšanje porodniškega dopusta. Podpiram idejo fleksibilnosti, da se oče in mati sama dogovorita, kako bosta uporabila čas namenjen po porodu za skrb za otroka. Sem pa proti vašim predlogom krajšanja porodniške materam in obveznemu koriščenji enega meseca za očeta.
Če mislite, da mati samo ostaja doma se krepko motite. Mati, ki ostane doma na porodniški ima zelo veliko dela z otrokom in opravlja za celotno družbo in za vse delodajalce veliko večje delo kot če bi bila v tem obdobju odsotna od otroka in delala v službi. Mati, ki doma skrbi za otroka opravi neprecenljivo delo, ker otrok jo v prvem letu starosti najbolj potrebuje. Ja otrok v prvem letu starosti najbolj potrebuje mater! Ja mater. Mati pa potrebuje moža (partnerja), ki je oče, ki ji je v oporo in v pomoč. Potem, ko otrok nekoliko zraste pa se vloga in funkcija očeta od matere (žene) preusmeri vedno bolj k otroku. Mati daje otroku rast, oče pa oporo in usmeritev. Če deluje odnos med možem in ženo (materjo in očetom), potem deluje tudi celotna družina in od družine naprej celotna družba. Z razkrojem družine pride tudi propad družbe.

Zato spoštovana gospa Bratušek, tradicionalni pogled na družino je danes več kot aktualen in vreden podpore. Družinska politika je ključna za uspešno družbo, gospodarstvo, državo. Če tega ne morete ali nočete razumeti, je čas, da priznate, da pogled na vašo vlado in vašo politiko ne zdrži več in da vaša politika ne ustreza potreba Republike Slovenije, še manj pa je usmerjena v dobrobit prebivalcev.
Vir:


petek, 5. julij 2013

1984 v letu 2013

Orwell se najbrž obrača v grobu. Totalitarizem iz njegove knjige 1984 živimo v deklarirano netotalitaristični demokraciji, v letu 2013. Ko v resnici živimo nekoč znanstveno fantastiko. Veliki brat nas gleda, posluša, spremlja, beleži, nadzira. Prodajajo nam nikoli končano vojno in za ceno naše varnosti opravičujejo vedno večje pristojnosti Velikega brata. Spremljanje vseh naših aktivnosti ni več le fikcija temveč je dejstvo. To dejstvo pa sprejemamo kot samoumevno.
Vir:
Ali ni to narobe svet? Ali se ni takih metod posluževal STASI (Ministrstvo za državno varnost v bivši Nemški demokratični republiki - kako lepo ime!) in ostale totalitaristične tajne policije? Ali se nismo teh zadev komajda rešili pa smo pod še večjim nadzorom. Ko v svoje domove prostovoljno spuščamo nadzor. Vsi imamo računalnike z internetom, mobilne telefone, tablice, GPS naprave, ...
Kar se je zgodilo bolivijskemu predsedniku na letu iz Moskve proti domu je nepredstavljivo. Je škandal, ki bi ga morala obsoditi celotna mednarodna skupnost in do takega dogodka sploh ne bi smelo priti. Zgodilo pa se ne bo nič. Ali bi vse vpletene države ravnale enako, če bi šlo za predsedniško letalo katere druge države? Na primer Kitajske, Rusije, Brazilije, Indije, ... dvomim. Ker je šlo za eno relativno "nepomembno" Bolivijo pa so ravnale tako kot so. Kam plujemo? Veliki brat mi na to vprašanje ne bo odgovoril. Evidentiral ga bo, shranil, zapolnil in ob času, ko najmanj pričakujem ga bo potegni iz predala in me obtožil za miselni zločin zoper družbeni ustroj, za spodbujanje sovrašva in pozivanje k uporu. Odrečena mi bo pravica do zagovornika, nadaljevanje pa je v prevzgoji in po scenariju iz 1984... 
Ena varnost pa še vedno ostaja. V knjigi 1984 je raja za Partijo nenevarna in dokler sem del raje sem  relativno varen. Upam. 
VOJNA JE MIR
SVOBODA JE SUŽENJSTVO
NEZNANJE JE MOČ

(George Orwell, 1984)

Na koncu pa še ena zadeva za Velikega brata: Jn 8, 32; "In spoznali boste resnico in resnica vas bo osvobodila."


četrtek, 4. julij 2013